مطالب رسیده       

ماسربازان پایداران راه آزادی ایرانیم

 

 

Home گزارش ها تاماه مارس2010 گزارش ها و مطالب تا June/01/2007 سخنی با ایرانیاران روز عزای ملی 22 بهمن قبل و بعد از نادانی مطالب رسیده رضا رنجرام از این سوی و آن سوی پادشاه دکتر کورش آریامنش دکتر اسفندیار غیاثی دکتر فریدون فزخزاد استاد شفا علی اکبر سعیدی سیرجانی سایه سعیدی سیرجانی بهروز صور اسرافیل شیرین نشاط دکتر رامین اعتبار رضا پردیسان سازمان خشم مانی ترک زاده آریامهر 2 بردیا فروهر نزهت یحیی زاده شاهین مردانی partners in crime شورش 57 حماسه هیجده تیرماه جانباختگان 1 جانباختگان 2 جانباختگان 3 جانباختگان 4 سرافرازان زنده نام سرافرازان جنایتکاران و خیانتکاران فاجعه سینما رکس عکس مصدق سنگسار زن آزاده ایران والدهایم در ایران جنایت و مکافات مشروطیت تقویم تاریخ آرشیو صدا و تصویر میان پرده ها سروده ها سروده های آریا از کانادا تماس با ما Links/پیوندها تماس جهانی                                                                         

http://www.voanews.com/persian/roundtable.cfm

  با سپاس از میلاد

              

(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|
Vahede Entesharat Mihan Parastan Iran
http://tahavol.free.fr
---------------------------------------------------------------
film didani Tehran ghadim
 
 
روزی شعار بر این اساس بود
ارتش به این بی غیرتی هرگزندیده ملتی
امروز شعار بر این اساس است
ملت به این بی غیرتی هرگز ندیده کشوری

 

 

رئیس جمهوری اسلامی عینا گفت «حمله به ایران کشک است». به گزارش خبرگزاری ایرنا محمود احمدی نژاد شنبه شب در جامعه اسلامی مهندسین اظهار داشت باوجود هشدارهایی که مبنی بر حمله به ایران داده می شد جمهوری اسلامی بدون ترس مرحله به مرحله پیش رفت و اکنون در پله آخر قرار دارد. وی گفت ما باید بایستیم. فقط یک پله مانده که اگر از آن عبور کنیم دیگر تمام است. خبرگزاری ایلنا متن این خبر را به سرعت از روی سایت اینترنتی خود برداشت. رادیو فردا

 

]با سپاس از : دکتر اعتبار

لطفا کلیک کنید

** *******************************************

 

 

*************************************

با سپاس از :

Mihan Parastan Iran

و

شاهین مردانی

*******************************

با سپاس از : دکتر اعتبار

Click here to watch the video

 

 

 

 

 

  Many thanks to Mihanam

 

******************************************************

با سپاس از : رضا پردیسان

Was there a decent soul in 1979,
amongst the world leaders?
 
 Tribute To The Late President Anwar-Al-Sadat Of Egypt.
+++++++++++++++++++++++

 When in power, the late Shah of Iran was a benevolent ruler to his nation. He transformed Iran and indeed he was the main pillar for peace in the region.

The late Shah of Iran who brought peace, stability and economical transformation for his people, also helped every good cause around the world.

Except for lunatics and terrorists such as Fidel Castro of Cuba and Moammar Gaddafi of Libya, the world leaders benefited from their associating with the Iranian monarch.

But when the late Shah was in trouble, he was shunned by those who benefited from him most including Britain and the USA. When he was battling with cancer, he had no where to turn to and at that time it was only the late President Mohammed Anwar-Al-Sadat of Egypt who had the decency and courage to welcome him.

People of Iran will never forget the great hospitality of the Egyptian people and their late president.

 
God Bless Their soul.

 *******************************************************************************

In 1978, the US President Jimmy Carter, James Calaghan of Britain, Giscard D'Staing of France and Helmut Schmidt of Germany met in Guadeloupe and in that meeting they took a unified stand against the Shah of Iran. They decided to give all their support to Khomeini.

By doing so, they installed a catastrophic time bomb in Iran and

they did not realise what they did, until shrapnel was all over

Iran.

                                                (Quotations fom Those I have known

                                                                   By: Late President Sadat of Egypt).

 

 

****************************************************************************

با سپاس از :

Mihan Parastan Iran

با اين پرچم
ايران را خطر
اتمی برای جهان
تبليغ می كنند!

در هفته های گذشته، بتدريج و به پيروی از برخی سايت های اينترنتی امريكا، از جمله "تلويزيون امريكا و راديو امريكا"، آرم و پرچم ايران بدين شكل و اتمی شده است. حتی تلويزيون های معروف جهانی نيز اكنون هرگاه خبری از ايران پخش می كنند اين پرچم را بعنوان آرم و معرف ايران در كنار صفحه خود قرار می دهند. اين آرم در عين حال كه پرچم ايران را نشان ميدهد، خطر اتمی ايران را نيز در سراسر جهان تبليغ می كند. آن دايره هائی كه علامت جمهوری اسلامی را در بر گرفته اند، نشانه های بين المللی "اتم" و خطرات ناشی از آنست. بدين ترتيب و بی سرو صدا، ايران را تبديل به يك خطر اتمی برای جهان تبديل كرده و اين تبليغ در وسيع ترين شكل آن در تلويزيون های بين المللی و حتی عربی، دركنار سايت های اينترنتی ادامه دارد

-------------------------------

گزارش های فوق محرمانه ای وجود دارد مبنی بر اينكه در چند شب گذشته و از جمله در حدود ساعت شش صبح ديروز(سه شنبه) هواپيماهای امريكائی و اسرائيلی بر فراز تهران ظاهر شده و سپس به پايگاه های خود بازگشته اند. برای پرهيز از انتشار اخبار اين تجاوزها در عرصه جهانی و متشنج شدن اوضاع داخلی ايران، از سوی رهبر شخصا دستور اكيد داده شده تا هيچ مقابله ای با اين پروازها نشود و اخبار آن نيز بهيچ وجه در رسانه ها انعكاس نيابد. در دستور رهبر قيد شده كه اين يك فرمان جنگی است و تخطی از آن مستوجب اشد مجازات جنگی است.

در گزارش محرمانه ای كه دراين ارتباط به رهبر داده شده، قيد شده است كه پروازهای مشابهی برفراز دمشق نيز انجام شده، با اين تفاوت كه در دمشق اين هواپيماها ديوار صوتی را نيز شكسته و موجب وحشت مردم شده اند.

در گزارش ديگری، تا آنجا كه از بيشتر سفارت خانه های خارجی در تهران اطلاع رسيده، اين سفارت خانه ها به حال آماده باش(«وضعيت زرد») درآمده اند و در حال تدوين «استراتژی خروج از ايران» برای كاركنان خود در شرايط اضطراری هستند.

 

برخرمگس معرکه لعنت !!!

یکی نیست به این یارو بگه" تو دراین میان چکاره ای. خدای نکرده رئیس مجلسی و یا وزیر جنگ؟!"

ه-ح

********************************************

با سپاس از :

بحران

شنبه، 31 تیر ماه 1385 برابر با 2006 Saturday 22 July

رئیس جمهور آمریکا رژیم تهران را به بحران آفرینی در منطقه متهم کرد

به گزارش خبرگزاریها، پرزیدنت جرج بوش، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه طی نطق رادیويی هفتگی خود، رژیمهای تهران و دمشق را به بحران آفرینی در منطقه خاورمیانه متهم کرد و گفت رژیم تهران با حمایت از گروههای تروریستی، جهان را به چالش طلبیده است.

پرزیدنت بوش در سخنان خود رژیمهای تهران و دمشق را بعنوان حامیان اصلی حزب الله لبنان، تهدیدی برای منطقه دانست و گفت سوريه سالها است که در تجهيز حزب الله به سلاح های ساخت رژیم تهران دست دارد.

رئیس جمهور آمریکا افزود عملكرد رژیمهای تهران و دمشق تهدیدی برای كل منطقه به شمار می ورد، آنها روند گفتگوهای صلح خاورمیانه را مختل کرده و مانع برقراری صلح پايدار در اين منطقه آشوب زده می شوند.

پرزیدنت بوش هدف سفر كاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريكا به خاورميانه را که از فردا آغاز می شود، هشدار به حزب الله، و حکومتهای حامی آن توصیف کرد.

رئیس جمهور آمریکا گفت حزب الله با عملیات سربازربايی آغازگر بحران لبنان بوده و با عملکرد خود به مردم لبنان خیانت کرده است.

پرزیدنت بوش افزود قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد صراحتا خواستار خلع سلاح حزب الله شده است، اما آنها این درخواست را نپذیرفتند و به حملات خود علیه اسرائیل ادامه دادند.

رئیس جمهور آمریکا در پایان گفت صلح پایدار در این منطقه تنها زمانی برقرار خواهد شد که ایدئولوژی ترور و نفرت و وحشت، شکست خورده باشد و یقینا شکست خواهد خورد.

همزمان جان بولتون، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد طی مصاحبه ای با تلویزیون فاکس نیوز، رژیم تهران را بزرگترین تهدید موجود برای ایالات متحده دانست.

آقای بولتون گفت جای هیچگونه ابهامی وجود ندارد که در این لحظه، بیشترین تهدید برای آمریکا از جانب رژیم تهران است، حکومتی که اگر به جنگ افزار هسته ای دست پیدا کند، شرایط هولناکی ایجاد خواهد شد، چراکه به دلیل حمایت آنها از گروههای تروریستی این امکان وجود دارد که سلاح اتمی در اختیار تروریستها قرار گیرد و این به واقع یک چشم انداز وحشتناک است.
 

 

 

*****************************************************************

با سپاس از : رضا پردیسان

 

    جشن تیرگان        

 

 

 

 

 

 نوشته شده بهزاد فرهانیه   

۰۸ تير ۱۳۸۵

تیر روز از تیرماه در گاهشماری ایرانی ( برابر با سیزدهم تیر ماه )

جشن تیرگان از بزرگترین جشن­های ایران باستان در ستایش و گرامی داشت « تیشتَر» (تِشتَر - تیر - شباهنگ - شِعرای یَمانی ) ، ستاره­ی باران آور در باورهای مردمی ، و درخشان ترین ستاره­ی آسمان که در نیمه­ی دوم سال ، همزمان با افزایش بارندگی­ها ، در آسمان سرِ شبی دیده می­شود.

آخرين بروز رساني ( ۱۱ تير ۱۳۸۵ )

ادامه مطالب ...

 

 

****************************************************************

بیاد خواهیم داشت !

نام و نشان و رتبه افرادی که در سرکوب و آزار و کتک زدن بانوان در روز 22 خرداد ماه در ميدان هفت تير دست داشته اند؛ اينها با اسلحه های کمری و باتون مخفی در زير چادر هائی که فحشا و عفت از دست رفته و شرف بباد رفته اين پليد خويان دژ صفت را پنهان می کند در بين مردم گوش ايستادند و در سر بزنگاه بانوان و دوشيزگان ايران را زير کتک و تجاوز های بی رحمانه خود قرار دادند.

اینها را بشناسید، به ترتیب ایفای نقش ! :

 

سرگرد شهلا آشتیانی

افسر معاونت اطلاعات نیروی انتظامی ( فرمانده  زن میدان )

شماره پرسنلی : 70763210

ساکن محله سلسبیل تهران

---------------------------------------------------------------- 

استوار یکم پروین حسینی

شماره پرسنلی : 80124654

عضو دایره عملیات معاونت اطلاعات ناحیه انتظامی تهران بزرگ

ساکن محله اتابک تهران

---------------------------------------------------------------------------

 

شیرین جلالی افشار

شماره پرسنلی : 75875403

کارمند غیر نظامی دایره  عملیات معاونت اطلاعات ناحیه انتظامی تهران بزرگ

ساکن شهرک پاس تهران

----------------------------------------------------------------------------- 

 

ستوان دوم نیره گل محمدی

شماره پرسنلی : 83641485

افسر عملیات گردان  فاطمه الزهرا یگان ویژه نیروی انتظامی ناحیه تهران بزرگ

ساکن خیابان آذربایجان تهران

---------------------------------------------------------------------------

استواریکم  سحر دریانی

شماره پرسنلی : 81459743

عضو دایره عملیات معاونت اطلاعات  ناحیه انتظامی تهران بزرگ

ساکن محله رسالت تهران

---------------------------------------------------------------------------------------

سروان فریده مالکی

شماره پرسنلی : 78431985

افسر معاونت اطلاعات نیروی انتظامی

ساکن شهرک راه آهن تهران

------------------------------------------------------------- 

ستوان دوم مریم کلهر

افسر معاونت اطلاعات نیروی انتظامی

 

 

 

 
*******************************************
Dr. Manouchehr Ganji's Letter to The Prime Minister of Canada - June 21, 2006

June 21, 2006

 

 

The Right Honorable Stephen Harper

Prime Minister of Canada

                                            

Your Excellency,                                                                                               

 

As you are probably aware, Mr. Saeed Mortazavi, the notorious "judge" involved in torture-killing of Ms. Zahra Kazemi, a Canadian citizen, in notorious Evin prison in Tehran is presently in Geneva attending the first inaugural session of UN Human Rights Council.

 

Mr. Prime Minister, this is not the first time that the Iranian regime is flouting the international public opinion. They did exactly the same in 1988 by sending Sadegh Khalkhali, better known in the world as "the hanging judge", to Geneva as a top Member of their delegation to the annual session of the UN Commission on Human Rights. The world kept silent then and unless you raise your voice, they will keep silent now.

 

It was precisely that kind of behavior that brought the disrepute of the former UN Commission on Human Rights. History is repeating itself unless countries like Canada which has one of the best records, in the field of respect for human rights and international behavior in that respect raises it's  voice.

 

As you are very well aware Sir, during the past 27 years of the Tehran Clerical regime's existence, the UN, Amnesty International, Human Rights Watch, Reporters Without Borders, have time and again called upon that regime to change course. They have been continuously defying their Charter obligations and other obligations they have as a ratifying State under many UN and other instruments, in particular, under the terms of International Covenant on Civil and Political Rights, which Iran has ratified.

 

Today, Sir, the eyes of the world are upon Canada to see how your country reacts in the face of such outright provocation.

 

Please accept Sir the assurances of my highest considerations.                

 

 

 Respectfully Yours,

 

 

Professor Manouchehr Ganji

Secretary General

Organization for Human Rights and Fundamental Freedoms for Iran

PM Calls for Arrest of Iran's Chief Prosecutor

June 23, 2006
Canadian Press
CTVNews

link to original article

GENEVA -- Canada is condemning the presence of Iran's hardline prosecutor on the Iranian observer delegation to the new UN Human Rights Council in Geneva. But Prime Minister Stephen Harper is going one step further. Harper has demanded Saeed Mortazavi be arrested before he leaves Germany.

On Wednesday, Foreign Affairs Minister Peter MacKay issued a statement "deploring" the addition of Mortazavi to the delegation.

He says the move demonstrates the Iranian government's complete contempt for human rights.

MacKay says two Iranian government investigations found Mortazavi ordered the illegal arrest and detention of Canadian journalist Zahra Kazemi, which led to her torture and death.

He says Mortazavi then falsified documents to cover up his involvement in her case.

MacKay says Mortazavi has also been involved in a harsh crackdown on the Iranian press.

***************************************************************************

با سپاس از : رضا پردیسان

 

SEE NO EVIL !!! 
HEAR NO EVIL !!!
For Those  In Britain, The EU, China & Russia,
Who See No Good Reason For A Regime Change In Iran.
 
According to a report by the Tehran based 'HAMSHAHRI
newspaper', in recent days alone in Tehran, Isfahan & Shiraz
at least 9 people were executed by the thugs of the Islamic regime.
Also In Sistan Provence 9 people were hangrd in public.
Their crimes was described as
Enemies of God and corropt on earth.
+++++++++++++++++++++++++++++++++
On a Friday prayer gathering in May 2006, The crazy
Ayatollah Emaami-Kaashaani told his audiance that
trials and publice defence is waste of governments money
and all enemies of God should be executed without trial.
 
 Very Sorry about these pictures.
This is a tiny sample of what the Iranians are subjected to
in the past 28 years and world's silence
has allowed the Mullahs to get a way with it.
 
This is a tiny sample of why all your hard work has utmost
significance, making voice of these innocent people be heard
by the world and finally be freed from this blood thirsty regime.
 
This man (God bless his soul) was arrested for his opposition
to the Mullahs and was executed with no trial.
 
 
 
 
 
 
 
It is all over for him but
how many more Iranians have to die in this way before Britain,
the EU, Russia and China see the need for a regime change in Iran.
How much more human suffering in Iran until humanity comes
before any trade considerations with such barbaric regime?
 

 

***********************************************************
:با سپاس از
 Mihan Parastan Iran
(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|
Vahede Entesharat Mihan Parastan Iran

 

 

 

These are the first photos showing, inside the stadium and despite the presence of the Islamic Republic?s vice-president, Iranian fans waving their original flag, the Lion & Sun, instead of the Khomeinist one that was imposed in 1979.

In Iran, women (who have to wear the mandatory veil) are banned from entering the stadiums.

 

 

 

 

 

 

Outside the stadium:

 

Israeli, German and Iranian protesters, waving Israeli, German, American and Iranian Lion and Sun flags:

 

 

   

*************************************************

با سپاس از : رضا پردیسان

 

A recent protest demonstration

by the Iranian women in Tehran, Iran
======================
The photo report that the CNN, New York Times,
Los Angeles Times, The BBC, The Guardian,
The Independent and the rest of the British media
wish you did not see.

Tehran, Iran, Jun. 12 – Nearly 100 women were arrested by State Security Forces (SSF) in a clampdown on a peaceful demonstration by several thousands Iranian women in Tehran, protestors told Iran Focus by telephone.

Security forces used truncheons and teargas to attack the women who had gathered in 7 Tir Square demanding equal rights, the sources said.

“Put an end to misogyny”, the women chanted. There were also chants of “freedom, freedom”, “we are human beings but have no rights”, and “we want equal rights”.

Hundreds of young men took part in the rally and clashed with the agents of the SSF.

The following are photos of the protest : 

 

 

 

 

*****************************************************(**

پرواز غازها

*********************************************************

از خونه تون بیایین بیرون

http://www.youtube.com/watch?v=bdR8IDFQsBM

****************************************************

باسپاس ازDEBSH1   

Stunning pictures of the universeلطفا کلیک کنید 

 

*************************************************************

The Greatest Liberator Of All Time Cyrus The Great

 

فوتبال سیاسی فرصتی برای اپوزوسیون

جعفر پویه

امروز (آدینه) بازیهای جام جهانی فوتبال شروع خواهد شد. در طول یک ماهی که این بازیها در جریان است، گروهها و سازمانهای زیادی منافع سرشاری به جیب می زنند. از بین آنها حکومتها و دولتهای سرکوبگر در لوای حضور تیم ورزشی کشورشان در این رقابتهای پر هیجان، خاک به چشم دیگران می پاشند و در سایه ستاره های پرطرفدار در میدان، دستهای جنایت پیشه خود را می شویند.

در سالهای گذشته مطرح ترین تیمها از کشورهایی می آمدند که حقوق مردم در آنها پشیزی ارزش نداشت. حکومت سرهنگهای آدمکش آرژانتین مدتهای مدید میدان دار بود. در همین میادین، دیگر دولتهای ضد مردمی آمریکای لاتین توانستند برای خود وجه دست و پا کنند. در این فضاها کسی اجازه صحبت از حقوق مردم نداشت اما حکومتگران ضد مردم در جشنهایی که به یُمن پیروزی تیم برپا می شد، حاضر بودند و سخنرانیهای پر طمطراق می کردند. ناسیونالیسم قالب در فضای استادیوم مملو از جمعیت، حتا کار را به زدوخورد نیز می کشاند و هیجان به وجود آمده در این فضا به سویی هدایت می شود تا کمترین خسارت را برای دولتها به وجود بیاورد.

ظاهر قضیه به گفته بسیاری این است که ورزش از سیاست جداست اما به جرات می توان گفت که فوتبال سیاسی ترین ورزش در سالهای گذشته بوده است.

در ایران نیز هر گاه مسابقات فوتبال برگزار شده است، جمعیت در پایان هر مسابقه از فرصت استفاده کرده و به طرح شعارهای خود پرداخته است. یعنی، در داخل ایران تا کنون حکومت موفق نشده است اتوریته خود را بر این فضا اعمال کند و فضای داخل و خارج استادیوم خارج از کنترل سرکوبگران بوده و هست. این کاری است که جوانان و نیروهای پرهیجان گرد آمده برای دیدار فوتبال تا کنون کرده اند.

اما در این روزها با حضور تیم فوتبال در آلمان برای شرکت در جام جهانی، حکومت از قبل برنامه ریزی کرده و کار را بدانجا رسانده است که با خرید فاشیستهای آلمانی از آنها برای حمایت از خواسته های حکومت کمک بگیرد. در عکسهایی که در زمان ورود تیم ملی به آلمان مخابره شده، دیده می شود که زنان و دخترانی با حجاب حکومتی و آرایشهای آنچنانی همراه با پرچم جمهوری اسلامی فضا را در اختیار گرفته اند و همه جا حضور دارند. این دختران زینب رنگ شده از نوعی هستند که برای حمایت از رفسنجانی نیز به میدان فرستاده شده بودند. یعنی، جمهوری اسلامی برای حضور در میدانهای متفاوت همه نوع جنس دارد و بسته به موقعیت آنها را وارد میدان می کند.

فوتبال ورزشی سیاسی است و فضای حضور هزاران نفر از جوانان و مشتاقان ورزش در میادین را باید از دست عمال حکومت خارج کرد. استخدام نئوفاشیستهای آلمان برای جلوگیری از حضور نیروهای اپوزسیون است. ما در خارج از کشور زندگی می کنیم و باید از این فرصت بیشترین استفاده را ببریم. این حق ماست که صدای مردم سرکوب شده ایران را از این فضا به گوش جهانیان برسانیم و بگوییم که تیم فوتبال متعلق به مردم ایران است نه حکومتگران ضد مردم و فاشیست. ایران میهن ماست و تیم ملی اش تیم ماست، دست آخوندهای ضد انسان را از سر جوانان و مردم باید کوتاه کرد و در ضمن حمایت از تیم ملی، به افشای حکومتی پرداخت که دست کمک به سوی نئوفاشیستها دراز کرده است.

فاشیسم مذهبی و فاشیسم هیتلری و نئوفاشیسم از یک خانواده هستند و باید از عرصه جامعه جارو شوند. برای عقب راندن آنها از استادیومهای جام جهانی بسیج شویم.

تظاهرات علیه جمهوری اسلامی در آلمان همزمان با مسابقه فوتبال روز یکشنبه در نورنبرگ / بی اعتنايی کامل دولت آلمان به معاون پاسدار احمدی نژاد

رئیس سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی که معاون پاسدار احمدی نژاد نیز بشمار می رود، برای شرکت در مراسم افتتاحیه بازیهای جام جهانی فوتبال به آلمان سفر کرده است. سفر وی به آلمان با اعتراض شدید از سوی برخی مقامات، جوامع یهودی و انجمن های مدافع حقوق بشر در این کشور روبرو شده است.

دولت آلمان در پاسخ به این اعتراضات گسترده گفته است که هیچ گفتگوی رسمی با معاون پاسدار احمدی نژاد نخواهد داشت و از وی خواسته شده است که از هرگونه اظهارنظر سیاسی در طول مدت اقامت خود در آلمان خودداری کند.

دولت آلمان همچنین خاطر نشان کرده است که سفر معاون پاسدار احمدی نژاد به آلمان به دعوت دولت برلین صورت نگرفته و تشریفاتی که بطور معمول برای میهمانان رسمی انجام می شود، در مورد او انجام نخواهد شد.

سخنگوی دولت آلمان در ادامه سخنان خود تاکيد کرده است که برلین به شدت اظهارات پاسدار احمدی نژاد در باره نابودی اسرائيل و انکار هولوکاست (قتل عام يهوديان در جریان جنگ دوم جهانی) را محکوم می کند.

برای محکومیت هرچه بیشتر اظهارات یهودستیزانه رئیس جمهور رژیم اسلامی قرار است روز یکشنبه همزمان با نخستین مسابقه تیم فوتبال جمهوری اسلامی، تظاهراتی علیه رژیم آخوندی در شهر نورنبرگ برگزار شود.

گزارشگر رادیو بی بی سی در گزارش خود از آلمان می نویسد در این تظاهرات وزیر کشور ایالت باوریا به عنوان سخنران شرکت خواهد کرد.

همچنین میشل فریدمن، از رهبران جامعه یهودی آلمان و یکی از مجریان سرشناس تلویزیون آلمان سخنران اول تظاهرات علیه جمهوری اسلامی خواهد بود.

نیروهای مخالف جمهوری اسلامی نیز برای شرکت در این تظاهرات فراخوان داده اند.

****************************************************************************

 

 

********************************************

(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|
Vahede Entesharat Mihan Parastan Iran
http://tahavol.free.fr
---------------------------------------------------------------
جيمی کارتر خواستار گفتگوی نامشروط آمريکا با ايران شد
 
جيمی کارتر
آقای کارتر می گويد ايران از لحاظ سياسی به سختی می تواند بر پيش شرط واشنگتن فائق آيد
جيمی کارتر، رئيس جمهور اسبق آمريکا، گفته است که آمريکا بايد بدون پيش شرط با ايران پای ميز مذاکره بنشيند.

کاندوليزا رايس، وزير خارجه آمريکا، اين هفته در حرکتی که تغييری عمده در سياست خارجی آمريکا بود، اعلام کرد کشورش حاضر است وارد مذاکرات بين المللی با ايران شود به شرطی که اين کشور اول غنی سازی اورانيوم را معلق سازد.

اما رئيس جمهور سابق آمريکا در مصاحبه ای با بی بی سی گفت مايل است شاهد باشد مقام های آمريکايی بدون هيچگونه شرطی با ايرانی ها وارد مذاکره شوند.

اظهارات جيمی کارتر از آن جهت مهم است که روابط ايران و آمريکا در دوران رياست جمهوری او به نازل ترين سطح افت کرد.

وی رئيس جمهور بود که انقلاب ايران و ماجرای اشغال سفارت آمريکا در تهران روی داد.

وی 444 روز برای آزادی کارمندان سفارت آمريکا که گروگان گرفته شده بودند تلاش کرد.

حتی شکست عمليات ويژه ارتش آمريکا برای نجات گروگانها به استعفای وزير خارجه او منجر شد.

آن حادثه بحرانی آفريد که مناسبات دو کشور را از آن زمان تاکنون خدشه دار کرده است.

اما جيمی کارتر فکر می کند که تلاش برای بهبود روابط بايد خيلی پيش از اين شروع می شد و او معتقد است که پيشنهاد دولت جورج بوش برای گفتگو با ايران به شرط توقف غنی سازی ممکن است کافی نباشد.

آقای کارتر گفت: "مايلم شاهد ملاقات با ايرانی ها بدون هرگونه پيش نياز باشم اما با اين تفاهم که کليه مسائل هسته ای برای بحث روی ميز مذاکره خواهد بود. اما اينکه بگوييم با شما ملاقات نخواهيم کرد مگر آنکه از قبل همه درخواست های ما را اجرا کرده باشيد ممکن است مانعی باشد که فائق آمدن بر آن از لحاظ سياسی برای دولت ايران ممکن نباشد."

اما عليرغم اظهارات جيمی کارتر، دولت بوش ابهامی باقی نگذاشته است که تنها در صورتی با ايران وارد گفتگو خواهد شد که غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق در آورد.

تهران تاکنون پيشنهاد مشوق ها و همچنين مذاکره مشروط را رد کرده است و می گويد حاضر نيست دست از برنامه هسته ای اش بردارد.

همين موضوع احتمال گفتگوی دو طرف را به شدت در سايه ترديد فرومی برد.

 

 

************************************************ 

Poverty and Prostitution in

        Islamic Iran       

 

Iranian nation becomes %12 poorer each year. Over the last 28 years and thanks to the generosity of the Iranian Mullahs, the Palestinian people enjoy better standard of living than the people of oil rich Iran.

 

In a recent report by the United Nations over 550,000 children in Iran live on just under $1.00 a day.

 

According to the same report %35.7 of the Iranian population lives under the poverty line with only $2.00 per day to live on.

 

We must not forget that Iran under the late Shah was one of the most prosperous nations of the world, one of the leading members of the world bank and a major contributor to the world monitory fund.

 

This short documentary from within Iran was produced by Masoud Dehnamaki who was one of Khomeini's prime supporters. This film contains disturbing interviews with some distressed Iranian women who have been forced in to prostitution by poverty. (This documentary is 6 minute and it is in farsi).

 

Please Click On URL Below

http://www.iranianmovies.com/video/docs/480.ram

 

In the second part of this documentary a woman is searching in the garbage dump trying to find food for her two daughters. She lives in a village near city of Bam. She explains to the interviewer that she used to come to this garbage dump in search of food with her eldest daughter but one day, her daughter set herself on fire after telling her mother that she had enough of life of poverty.

 

According to Forbes and a recent report by the Fox News,  Ali-Ikbir Haashemi Rasmanjaani alone has managed to loot more than a quarter of Iran's wealth to himself and his family. (This documentary is 5 minute and it is in farsi).

 

Other Mullahs have also enriched themselves while millions of Iranians lack daily necessities.

 

Before living Iran, The late Shah warned his people not to destroy

their present happiness and not jeopardise Iran's future.

How visionary and true he was.

May God bless his soul. May light shine on his grave.

 

Please Click On URL Below

http://www.yaghin.com/etc/zane_faghir_low_q.WMV

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

     

Since 1979, this is the reality for millions under the Islamic Mullahs.

Pictures like these were unimaginable under the Shah's governments.

 

Ali-Ikbir Haashemi Rasmanjaani, A known British agent,

a pedophile, hardened criminal, executioner and terrorist

who become Iranian President and a millionaire Mullah.

   

Above, more Millionaire Mullahs.

Thanks to the Brits, terrorist Mullahs never had it so good.

===========================

Our thanks to: http://tahavol.free.fr 

for their assistance.

 For more chilling pictures of Mullahs crimes

in Iran please visit the following sites:

http://www.iraneman.net/page2.htm

www.holycrime.com

http://www.efsha.co.uk/

******************************************

با سپاس از : رضا پردیسان

و

شاهین مردانی

List Of Torturers & Torture Masters In Iran:

Please Pass This List To Everyone:
Help Complete This List
Islamic Republic's Torturers & Their Torture Masters

http://www.venusproject.com/ecs/islamic_republic_torturers.html

 

PLEASE INFORM THE NAMES AND POSITIONS OF THOSE WHO ARE RESPONSIBLE FOR ACTS OF TORTURE IN IRAN.

IN CASE YOU HEAR OF THEIR PLANS FOR TRAVEL TO EUROPE, U.S. or CANADA, INFORM US BEFOREHAND.

WANTED

 1. Javad Azadeh Prison interrogator and torturer.

 2. Mohammad Hussein Akhtari Deputy head of the international department, in Ali Khamenai ( the supreme leader’s) office. He was the president of the Revolutionary court in the province of Mazandaran, where he issued hundreds of execution orders. He also served for over eight years ( 1988- 97) as Iran’s Ambassador in Syria, where he entertained close relations with the Hizbolah and planned terrorist actions in the region, in Europe and assassinations of Iranian opposition members abroad.

 3. Sadegh Ashkte-Talkh: member of Ansar- e- Hizbollah.

 4. Ali-Neza Akharian : Deputy Minister of Intelligence during Ali Fallahian’s as Minister( 1984- 89).

 5. Hussein Alah- Karma : member of Ansar- e- Hizbollah.

 6. Majid Ansari : Head of country’s prisons,1978- 1988. representative of the supreme judicial Council in the Islamic Revolutionary courts and Islamic Revolutionary justice offices and prisons. Member of parliament 188- 96 and 2000-2004.

 7. Morteza Bakhtiari ; director of country’s prisons.

 8. Abdollah Javad Ameli : Cleric public prosecutor and revolutionary court judge in the province of Mazandaran.

 9. Ahmad Janati : Cleric, secretary of the guardian Council since 1988. Acted as the revolutionary court judge in Tehran, Isfahan, and Ahvaz for several years. He has been member of the Guardian Council since 1980 and acts as the substitute Friday prayer Imam of Ghom and Tehran.

 10. Mohammad Hejazi : Commander of Basij forces.

 11. Asghar Hejazi : Cleric. Acts as adviser and Head of security office of the supreme leader. He was appointed by Khomeini to re- organize Savak. He served as a deputy of the new intelligence Ministry. After Khomeini’s death he was moved to the supreme- leaders office. He is known to be one of those ordering torture and execution of political persons.

 12. Rouhollah Husseinian : Cleric. Deputy prosecutor general of the special court for clerics. Judge and public prosecutor in revolution court of Tehran. He also acts as the representative of the country’s public prosecutor in the Ministry of Intelligence.

 13. Ali Fallahian : Cleric. Intelligence Minister ( 1984-89). Islamic revolution courts prosecutor- general in1982. Prosecutor for the special court for clerics in1987. Known to be responsible for most of political assassinations in Iran and abroad, between 1982 to 2001. He is on Interpol’s wanted list in connection with Mykonos Judgement in 1991 in Germany.

 14. Mostafa Pourmohammadi cleric : Acts as the Supreme-leaders adviser in charge of security of seminares. He plays a direct role in relation to acts of torture and disappearances of the regime’s political opponents.

 15. Ali Akbar Velayati. : He is the supreme- leader’s top adviser in matters relating to security and international relations. He was the regime’s foreign minister 1982-97. He is known to play an important role in the regime’s policies of export of revolution, acts of terrorism abroad and torture and elimination of its opponents at home. Some of these facts came to light in the course of the Mykonos trial in Germany 1994-97.

 16. Ali Akbar Nategh Nori, Cleric. Interior Minister ( 1981-85). Head of inspectorate in the supreme leaders office since February 2000. Speaker of parliament 1992-2000. Member of parliament 1988-2000. He is known to have been responsible for policies of repression which were the order of the day during his term as the minister of interior. In his present position in fact it is he who in the name of his boss Ali Khamenei has been implementing the harsh and repressive policies of the regime including acts of torture and elimination of the regime^s opponents.

 17. Mahmood Hashemi Shahrodi, cleric : Born in Iraq. Entered Iran after the 1978 revolution. Kameini had first appointed him as head of the high council for the Islamic Revolution in Iraq. Today he heads the Judicial branch of the government. He is also a member of the guardian council and a member of the Expediency Assembly. He is supportive of "Islamic Revolution courts" and has not shown any sensitivity against daily rampant acts of torture taking place in Iranian prisons.

 18. Ali Akbar Hashemi Rafsanjani (Bahremani) cleric. For 25 years he has been one of the most powerful political figures in Iran. He is more than anyone responsible for the regime commission of acts of torture, barbarities of all sorts and elimination of its opponents at home and abroad.

 19. Hossein Shariatmadari : officer in the ideological and Political Bureau of the Islamic Revolution guards corps ;interrogator in the Evin prison, Ali Khamenei’s representative and general manager of Keyhan publishing company.

 20. Mohammad Esmail Shushtari : cleric. Tehran Islamic Revolution prosecutor’s office ; director of the prisons organization( 1988-89), justice Minster since 1989.

 21. Mohammad Yazdi : cleric. Head of the Judiciary ( 1990-2000). During this period he ordered arrest and prosecution of intellectuals, prominent journalists and others. Nearly all were tortured and denied fair trials.

 22. Ali Yunessi : Head of the Revolutionary court in Tehran in early 1980’s. Judge at he Army’s revolutionary court in mid 1980’s. Assistant to the Minister of Intelligence Mohammad Mohammadi Rayshahri, Tehran public prosecutor (1988-89).

 23. Hassan (Fereidon) Rohani, cleric. Leader’s representative and secretary of the all powerful High National Security Council since 1996). In those capacities he plays important role in torture and elimination of the regime’s opponents at home and abroad.

 24. Mohsen Rafighdoost. Minister of Islamic revolution guards corps(1982-88), Director of the Noor foundation since 1999.

 25. Yaha Rahimsafavi : Commander- in- chief of the Islamic Revolution guards corps sine 1997.

 26. Mohsen Rezaie : Commander- in- chief of the Islamic Revolution guards corps (1981-96), secretary of expediency discernment council since 1997.

 27. Morteza Rezaie. One of the founders of the intelligence unit of Islamic Revolution guards corps, currently head of the Islamic revolution guards corps intelligence unit and head of the Information office of the supreme leader.

 28. Ali Shamkhani : Islamic Revolution guards corps minister( 1988-89), defense Minister since 1997.

 29. Ardishir Lotfian : member of the Islamic revolutionary guards. Chief of the police and security forces( 1991-2000).

 30. Mohammad Mohammadi Rayshahri cleric : organizer and Sharia judge of the army Revolution court (1979), first intelligence Minister of the Islamic Republic, head of the special court for the clergy, prosecutor-general.

 31. Morteza Moghtadaie : cleric, prosecutor-general, since 1989. Islamic revolution court judge in Tehran, Ghom and other provinces 1980.

 32. Abdolkarim Moussavi Ardebili : cleric, prosecutor general (1980-81). Head f the supreme Judicial council and the supreme’s court ( 1981-89) in Tehran and Ghom.

 33. Mohamad Mohammadi-Gilani. Cleric. Head of the supreme court. Member of the Assembly of exports. Judge of Tehran Islamic Revolution court 1980-85 ; member of the guardian council 1986-92 ; supreme leader’s representative on the central council of universities.

 34. Reza Nayeri : cleric, former Islamic revolution prosecutor.

 35. Saeed Mortazavi. Tehran Islamic Revolution courts public prosecutor.

 36. Rouhollah Hosseini. Cleric, prosecutor and judge in revolutionary courts. Deputy-prosecutor in the special court for the clergy ; representative of the prosecutor general in the intelligence Ministry. He has publicly defended actions of a high ranking officials of the intelligence ministry in the killings of dissidents and intellectuals.

 37. Ali Akbar Mohseni Ejehi, cleric. Head of special clergy court since 1980. He has worked in the judiciary department since 1980. He is known to favor death tortures and recourse to acts of tortures against those opposing the Islamic republic.

 38. Abbas Ali Alizadeh, cleric. Head of the Tehran judicial office. Previously Head of the revolution court of Mashhad. He is known to have been responsible for the death of many people opposing the regime. He is alleged to have raped women prisoners.

 39. Abdollah Javad Amoli : cleric, prosecutor and revolutionary judge in Mazandaran province.

 40. Mohammad Golpayegani, cleric. Supreme leader’s director of office. He is directly or indirectly involved in all acts of repression, torture disappearances and killings that have taken place in the country during the past 14 years.

 41. Ghorbanali Dori-Najafabadi, cleric, Minister of Intelligence 1997-98. Islamic revolution prosecutor in the 1980’s. Member of parliament 1980-88 and 1992-99. Member of the Assembly of Experts and head of the supreme council for the Administration of Justice( Divan- e- Edalat).

 42. Abbas Vaez-e-Tabasi, cleric, Head of the multi-billion dollars foundation of Qods Razavi since 1979. Member of the Assembly of Experts since 1998 and member of the all powerful expediency Assembly.

 43. Mostafa Mirsalim, ex chief of police. Has served as a top counselor to Ali Khamemei for many years. Member of the supreme council of cultural revolution and adviser to the supreme leader Ali Khamenei since 1997.

 44. Ali Meshkini, cleric, speaker of the Assembly of experts( Majles-e Khobregan) since 1984 as well as Friday prayer of Qom.

 45. Mohammad-Bagher Zolghadre : second in command in the revolutionary guards forces.

 46. Gholamreza Mahdavi : deputy of the national police and security forces, in charge of ideological and political department.

 47. Ebrahim Ghalibaf. Commander of the security forces in the national police.

 48. Mohammad-Ali Movahedi-Kermani : Representative of the supreme leader in the revolutionary guard forces.

 49. Ardeshir Lotfian. An officer of the revolutionary guard, commander of the National police forces(1997- 2000).

 50. Mohammad Ali Rahman. Representative of the supreme leader in the police and other security forces.

 51. Heidar Moslehi : representative of the supreme leader in the Mobilization forces( Basiij).

 52. Mohammad Shakibniya. Second in command in the Mobilization forces (Basiij).

 53. Ahmad Sheikha, torturer

 54. Jafar Nemati.torturer

 55. Masoud Dehnamaki. Ansar-e Hizbollah

 56. Mehdi Nasiri Ansar-e Hizbollah

 57. Kaveh Komeil Ansar-e Hizbollah

 58. Abdolmajid Mohtashem Ansar-e Hizbollah

 59. Ali Mobasheri : in charge of Islamic Revolution courts.

 60. Reza Zavarehi, close collaborator of Asadollah Lajevardi.

 61. Mohammad Esmail Shoushtari cleric, born in Qouchan (Khorasan province) in 1949. Left high school education and started formal religious education. Involved in Central Revolutionary Court as one of their main procsecutors. Director of the prisons organization (1988-89). Friday prayer leader of Shriven, Khorasan province. Deputy in the first and second terms of the Majlis. Member of Majlis commission for judicial affairs. Their Minister of Justice.

 62. Hossein Moussavi-Tabrizi Cleric, Revolution’s General Public- Prosecutor 1981-1995. Revolutions Tabriz Public Prosecutor 1979-1981. Member of the Combatant Clerical Assembly. Responsible for torture and execution of thousands of freedom loving Iranians during the past 25 years.

 63. Mohammad-Reza Naghdi (Shams) Revolutionary Guard’s Brigadier General a high-ranking member of the chief of staff of the Revolutionary Guards. In that capacity he played an important role in the assassinations of opponents of the regime abroad. His name is widely associated in regard to acts of torture against the former Tehran Mayor as well as in regard to his private place of torture and involvement in the rape of young girls. Presently he works in the office of the chief of staff of the armed forces.

 64. Elias Mahmoudi Former officer of the Gendarmerie. In the past he had acted as the Head of Security office of the judicial branch of the government. After the revolution he has acted as interrogator and investigator of the Revolutionary Courts. As a deputy to Mohammad Mohammadi Rayshahri in the military public prosecutor’s office he has played an active role in commission of acts of torture against hundreds of members of the ground and air force personnel. For many years he has held key positions in the army’s public prosecutor office and in various military tribunals.

 65. Ebrahim Yazdi Very close collaboration with Khomaini during the first years after the 1979 uprising and one of the godfathers of the Revolutionary Guards. Secretly worked as the first revolutionary prosecutor and judge for several months after the revolution (organized, operated and fixed the late Hovayda’s trial as well as some others). Other roles include: Deputy Prime Minister in charge of Revolutionary Affairs (late 1979), Minister of Foreign Affairs, Member of Islamic Parliament(1980-84), Head of Keyhan (government sponsored publishing group), Head of the Iran Liberation Movement (since 1992).

66. Safar Herandi. Deputy to Hussein Shariatmadari.

___________________________________________________________________________

IMPORTANT NOTICE

Dear reader, at this time we are in the midst of compilation of information and documentation, including pictures videos, voice recordings, CD's and... for presentation to the competent tribunals of the western countries, regarding the international crimes instigated, planned, ordered to be carried out or committed against Iranians and others living in Iran and abroad since March 1979. Given sufficient funding from the Iranians at home and abroad, we will engage reputable law firms and prepare the grounds to go after them as soon they land in Europe or probably even in the U.S. Of course wearing the mantle of the "President" will make the task much harder but it is a great humanitarian challenge worth trying. For everything in the world there is always "a first time". Those individuals, at present, in order of priority include, but not limited, to the following:

1- Ali-Akbar Bahremani (known as Hashemi Rafsanjani)
2- Ali Khamenei
3- Saeed Mortazavi
4- Hashem Shahroudi
5- Ahmad Janati
6- Hussein Shariatmadari
7- Ali Falahiyan
8- Ali Yunessi
9- Hussein Shariatmadari
10- Yahya Rahim-Safavi
11- Ebrahim Ghalibaf
12- Ali Akbar Velayati
13- Mohammad-Bagher Zolghadr
14- Mohammad Mohammadi Reyshahri
15- Mohammad Hejazi
16- Mohsen Rezaee
17- Ghorbanali Dorri-Najafabadi
18- Mostafa Mirhashem
19- Abdolkarim Moussavi-Ardebili
20- Abass Vaezi
21- Mohsen Rafighdoust

 

 

**********************************************************************

با سپاس از : دکتر اعتبار

 

صدای گلسرخیMP3

 

***************************************************

با سپاس از : رضا پردیسان

 These litter were from the Religion of Peace
OR TRUE ISLAM ?
at a recent London demonstration?

As you sow, so you will reap.
The Britain's 200 year old policy of promoting
Islamic fundamentalism in the Middle East and home
is bearing fruit and giving dividend.

 

*****************************************************

Click on the URL below

 

http://www.bezanberim.com/mediazone/showphoto.php?photo=134

 

Arash's new video for World Cup.... "Iran Iran"

 

************************************************************************

 :با سپاس از
رضا پردیسان

و

 Mihan Parastan Iran
(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|
Vahede Entesharat Mihan Parastan Iran
http://tahavol.free.fr

و

  با سپاس از: شاهین مردانی

 
HRM Mohammad Reza Shah Pahlavi, Shahanshah Aryamehr, Picture 63    
 
با تو از محمد رضا شاه ميگويم
Baa To Az Mohammad-Reza Shah Migooyam
 
Speech by H.I.M. Shahbanoo Farah Pahlavi, July 2005,
On the 25th anniversary of the late Emperors death in Cairo.
++++++++++++++++++++
 
Mecca to millions of Iranians.
 
Al-Rafaa'ei Mosque, Cairo, Egypt.
The resting place of the Light of the Aryans,
Architect of modern Iran, Shahanshah Aryamehr-e Bozorg
++++++++++++++++++++++++++
 
January 16th,1979, Mehraabaad Airport, Tehran, Iran.
=======================================
 
THIS FILM IS IN MEMORY OF OUR LIGHT OF THE ARYANS,
HIS IMPERIAL MAJESTY SHAHANSHAH ARYAMEHR . 
HIS LEGACY LIVES ON FOR ETERNITY. WE THE CHILDREN OF PERSIA
WILL FOLLOW IN THE FOOTSTEPS OF OUR GREAT KINGS THROUGHOUT
OUR GLORIOUS HISTORY IN PRESERVING OUR GREAT IRANIAN CULTURE
AND NEVER KNEELING TO THE MULLAH ANTI IRANIANISM.
++++++++++++++++++++++++++
A great creation by: Mani Torkzadeh

 

 

***********************************************

 :با سپاس از

  Mihan Parastan Iran

(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|(_'_) | /¯..|
Vahede Entesharat Mihan Parastan Iran
http://tahavol.free.fr

 

 

Dear Oprah,

 

This is a letter prepared by some Political Prisoners inside Iran.

This describes Shirin Ebadi.

Please read it..

 

 

 

http://www.iranpressnews.com/source/011011.htm

Political prisoners condemn Shirin Ebadi

We would like to remind Ms. Ebadi, who won the Nobel Peace Prize two years ago, of a few things. Though we were all so proud that an Iranian woman won that distinguished prize, we are nonetheless, forced to point out her apathy. Her newfound financial and political influence, has afforded her the distinction to champion and openly talk about the immeasurable human rights violations in the Islamic Republic of Iran; after all she has become recognized by international human rights organizations around the world as an authority on such issues.

Before her winning the award however, she was a lawyer who had spent 25 days in prison and had been unconditionally released after signing a letter, repenting for her charges; therefore no one expected anything from her. However, now, given all the above-mentioned reasons one would hope and expect more from her. As of late however, her interviews, speeches, articles and reports have taken on a very conservative tone. In recent days as well, on the occasion of the execution of political prisoner, Hodjat Zamani, she not only did not condemn the execution, she simply ignored it.

We are certain that she does not truthfully report any of the atrocities committed by the Islamic regime to western leaders and various human rights establishments who are in contact with her. This human rights celebrity has even declined to mention some of her own closest friends [for whom we have a great deal of respect], some of whom have been in prison for 27 years; she has never so much as spoken of or even defended the brave imprisoned students and political activists who have spent years in these nightmarish prisons of the Islamic regime, under the most horrifying mental and physical tortures. It has also just come to our attention that she does not even keep up with the status of the prisons or the statistics of the political prisoners.

Isn't this preferential treatment and discrimination? Isn't she meant to be defending all political prisoners? Why should western leaders and international human rights establishments be so coaxed by such shady and bogus individuals? Is this all there is to her claim on equality and defense of human rights? It is indeed a sad day when the world leaders are taken in by such underhanded lobbyists and sleazy influence peddlers.

Please help us by sending our letter of complaint to the various heads of states and international human rights organizations and please appeal to them, on our behalf, in exposing her willful neglect and discrimination against us all, who clung, with hopes for freedom to her. 

We will shortly present a detailed and explicit profile on Ms. Ebadi that will summarize her exploitations [on behalf of the Islamic regime] and her complete disinterest and apathy to the vital mission, as a defender of human rights, meaning the defense of all people, for which she received the renowned award.

Signatories are imprisoned student leaders and various activists:

1.        Manouchehr Mohammadi (Evin Prison)

2.        Akbar Mohammadi (Evin Prison)

3.        Khaled Hardani (Evin Prison)

4.        Mostafa Jowkar (Evin Prison)

5.        Behnam Vafo-Seresht (Evin Prison)

6.        Hashem Shanian (Evin Prison) 

7.        Haydar-Qoli Soltani (Evin Prison)

8.        Hodjat Bakhtiari (Evin Prison)

9.        Hamid-Reza Mohammadi 

10.          Mohsen Bawpeeri (Evin Prison)

11.          Asad Shaghaghi (Rejaiishahr)

12.          Amir-Heshmat Saran (Rejaiishahr)

13.          Valiollah Fayz-Mahdavi

14.          Mehrdad Lohrasbi (Rejaiishahr)

15.          Jafa Eghdomi (Rejaiishahr)

16.          Reza Ashrafpour (Mazandaron detention center)

 


From: JavidIran [mailto:Javidiran@payandehiran.org]
Sent: Friday, April 28, 2006 11:06 AM
To: 'Oprah.com@oprah.com'
Subject: RE: What are you doing oprah....URGENT: Shirin Ebaadi

 

Dear Doprah;

 

 

Here is two more postings, that you probably received it directly as well.

 

You are known and your shows are well known to support “HUMANITY” and those who are qualified helping oppressed, poor.

 

The world knows the Regime of Ayatollahs backed by Shirin Ebadi, is part of “Axis of Evil” terrorists, assisting Taliban and oppressing the people of Iran and Shirin Ebai incapacitated to do a thing.

 

Why Shirin Ebadi?? Why your show… is someone is trying to discredit you and your show??

 

Have you thought about it??

 

Hc

 

P.S. in case you are wondering why I hide other writer’s e-mail and name, because I am sending a copy to a list of 8,000++ and some do not wish their privileged personal information being exposed to others who do not know.

 

 


From: Axx]
Sent: Friday, April 28, 2006 10:24 AM
To: oprah.com@oprah.com
Subject: Re: SHIRIN EBADI'S Appearence on your show

 

Dear Oprah:

 

Almost 28 years ago there was a revolution in my homeland Iran. My country has been taken over at the hands of a bunch of terrorists who call themselves Muslims and Iranians but they are neither.
The Iranians that I know from my childhood days were cultured, loving Iranians working hard to build a modern secular nation and moving quickly into the 21st Century. They worked hard and loved hard and in the land of Khayam, Saadi, Hafez and Ferdowsi the big Iranian poets they guarded and cherished their great heritage.

 

At the hands of a bunch of barbarians and with the support of the world (specially the world media) my country was taken back to the middle ages with this revolution and the "placement" of the Islamic Republic.

 

For the past 27 years the Iranian women have suffered at the hands of this regime more than any other faction of the society. They were not allowed to go to college during the first years of this revolution. They have to wear the stupid shroud, two women's vote counts as one man's vote, they have to sit in the back of public buses, they have to enter government buildings through the back doors...... Determined however, Iranian women have fought to change this and to some extent have been successful.

 

My country is known as one of the "Axis of Evil", where 28 years ago Iranians were known as successful peaceful people and Iran was as President Carter called it before helping these terrorist come to power in 1978 "AN ISLAND OF STABILITY".
Not only was Iran stable but the whole region was kept stable because of it.

 

Since its inception this regime has taken hostages, funded and trained terrorist groups, stoned and hung its own youth (especially women). Addiction is the highest specially amongst the youth. Iranian women have to prostitute to feed their families, our political prisons are filled with students and journalists opposing this regime......

 

Then one day out of the blues a SHIRIN EBADI wins the Noble Peace Prize!!!!! Why, what had she done for the Iranian people??? The answer was and is a big NOTHING. Not only had she done Nothing but after being awarded this prize she could have done a lot at least for the women and students but again she chose to side with this terrorist regime and only fight to keep them in place, wanting to REFORM them:-))))) Well I have news for her, others have tried but this regime will never be reformed.

 

Dear Oprah it is only fair to have some one from the democratic opposition (to the regime in Iran) present at the show to challenge Mrs. Ebadi or better yet cancel her appearance on your show.
You have always sided with the people. I hope you will be fair and either cancel her appearance or have someone opposing her actions and views there to balance the show and let the world see the true face of this woman.

 

Thanks and waiting to hear from you.

 

Roxxxxx Gx

Los Angeles

 

 


From: Sxxx]
Sent: Friday, April 28, 2006 9:02 AM
To: JavidIran
Cc: Oprah.com@oprah.com
Subject: Re: FW: What are you doing oprah....URGENT: Shirin Ebaadi

 

Dear Oprah,

This is in support of my other countrymen and women in regard to your invitation of Mrs. Shirin Ebadi to your show. You must be aware that this "lady" belongs to a system that is creating and encouraging International terrorism; oppressing women, and has no respect for the human life and any kind of freedom. Your guest-to-be has always defended this regime, and tried very hard to find religious excuses for their wrong doing, and their anti-Human Rights activities. You must also be aware that this person would have never won any kind of"PRIZE", if the board of "Nobel prize" was not composed of some European extreme leftists! This was, indeed, a very "political" action to promote and support a "Wing" of the oppressive Islamic Regime in Iran! We, the young freedom seekers of Iran, have been fighting this regime for decades, and any support for any member of this "System" is considered as being against struggle, our freedom, and against every principal of the Human Rights!

We hope that you will take our side of the story in serious consideration, and think twice before _expression your support to this individual in inviting her to your show, and giving her any kind of publicity!

With warm regards,

Soosan

 

 


From: JavidIran [mailto:Javidiran@payandehiran.org]
Sent: Friday, April 28, 2006 10:31 AM
To: 'Oprah.com@oprah.com'
Subject: RE: What are you doing oprah....URGENT: Shirin Ebaadi

 

Dear Oprah;

 

Here below I have done some homework for you… and those who are inside Iran and have been banned from accessing websites of this compatriot.

Why don’t ask Shirin Ebadi what she has done about “Islamic Abuse” of limiting people’s liberty accessing to the information, is this not par of HUMAN RIGHT that she has been “No-Billed-Piss-Priced” for??

Thanks Shabnameh..

Hc

 


From: Shab ط]
Sent: Friday, April 28, 2006 9:19 AM
To: JavidIran
Cc: Oprah.com@oprah.com
Subject: Re: FW: What are you doing oprah....URGENT: Shirin Ebaadi

 

Dear Oprah,

 

Following the letter of one of our members, Miss Sousan, in regard to your invitation of Mrs. Shirin Ebadi, I would like to put some of our cartoons about this “Lady” at your disposal; so if you still decide to have this individual in your show, your audience could be aware that those who are struggling for freedom and a regime change in Iran are not supporting this person at all.

 www.shabnameh.org/nakonid.html

 www.shabnameh.org/beyzeh.html

 www.shabnameh.org/tabir.html

 www.shabnameh.org/tablighat.html

 www.shabnameh.org/sokhangoo.html

 www.shabnameh.org/safir.html

 Respectfully,

 Sohrab Shab

 

****************************************

با سپاس از : دکتر اعتبار

 

ایران اتمی در یک نگاه

Atomic Iran in a glance

 

 

 

***************************************************************

Would You
Fight For Me?
++++++++++++++++++++++++++++++++
Who has stolen my share of oil money?
 
 
Iran's oil money is being stolen by:
The greedy British and their poppet Mullahs.
Syria, Hamas of Palestine & Hezbollah of Lebanon
are getting a good share of it.
So there is nothing left for Iranians.

****************************************************************************

Executions in IRAN /  2005-2006
EXECUTED YOUNG PEOPLE IN IRAN
 

 

********************************************

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

با سپاس از : رضا پردیسان

TURN YOUR SPEAKERS ON

&

Hear Nazanin

 

Click Here to Save Nazanin,
a young Iranian girl who shares the same name as me.
The Iranian courts have sentenced Nazanin to death
by hanging for having reportedly admitted stabbing
one of three men who attempted to rape her and her 16 year old niece. Details and links to the Amnesty International article and petition are on my website! Please support this cause! Click the image to sign the petition!

The UN Secretary General, Kofi Annan and the UN High Commissioner of Human Rights, Louise Arbour and ask for the UN to raise the case of Nazanin with Iran

GUIDELINES

CONTACT INFORMATION

Human Rights Complaints

Model Complaint Form
Mail:
Petitions Team
Office of the High Commissioner for Human Rights
United Nations Office at Geneva
1211 Geneva 10, Switzerland
Fax:
+ 41 22 917 9022
(particularly for urgent matters)
E-mail:
tb-petitions@ohchr.org

Human Rights Committee

Committee against Torture

 

Nazanin is not alone, at least eight minors in Iran were hanged in 2005 in direct violation of the International Convention on the Rights of the Child.

For more information please visit the Amnesty International Site:

www.amnesty.org/library/Index/ENGMDE130052006

 

 

 

 
 
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
 
Dear Mr. Pardisan,
 
Firstly, I can fully understand your anger at the British. They and the French are responsible for preemptorily carving up the region into suitable and controllable bite-sizes. It was Mr. Sykes and Mr. Picot who re-drew the Middle East in a back room of the House of Commons. It was Mr. Balfour who announced there would be a state of Israel on Palestinian land, which has been the source of so much conflict, and still is today. And, of course, the British were behind the plan to overthrow Mossadeq and to replace him with a corrupt and ruthless puppet regime willing to dance to their tune.
 
But it was the Iranians themselves who welcomed the mullahs. And what a welcome that was. So, I'm sorry but you as a nation cannot escape responsibility for that. Now, if you as a nation are no longer content to live under their rule, then it is up to you to do something about it just as you got rid of the Shah.
 
But instead you are pathetically attempting to hang on to the coat-tails of the US to do your dirty work for you, just as the Iraqi exiles did, and look where that got them. People like you are the Ahmad Chalabis of Iran; people who are content to witness your country disintegrating under a mushroom cloud if its leaders do not behave in a fashion that happens to suit you. Sorry. But I do not call this patriotism. This is simple revenge.
 
Change should come from within. Change should manifest from the will of the people. Just look at what's happened in France. The young people did not like the new Labour Law and so they went out into the street in force. Today, President Chirac has backed down and repealed that law. This is what the Iranian people should do to cast off their government's repressive yoke. If that is, indeed, what they want.
 
You may not care for Iranian mothers and their children, who, if Bush and his cabal have their way, could end up afflicted just as the people of Hiroshima and Nagasaki were. But I do. You may not care that the great US you talk of is out to steal your oil and gas so that their already bloated pockets get even fatter. But I do. And that is the difference between us.
 
Thank you for sharing.
 
Regards,
 
Linda Heard
 

----------------------------------------------------------

 

 

با سپاس از : رضا پردیسان

 

لطفا کلیک کنید  Iran__The_Lost_Empire

 

با درود،

 

نگارنده کتاب  "نگاهی به کارنامه سیاسی دکتر محمد مصدق، تحقیق جلال متینی" آقای جلال متينی يکی از محققين، نويسندگان، تاريخ نويسان معتبر زنده هستند، تحقيق های ايشان بر اساس کتاب ها و اسناد متعددی تهيه شده است که مشابه آنها را از سال هاپيش آقای مهدی شمشيری هم نوشته و تکرار کرده است. نه تنها آقای شمشيری بلکه کسانی مثل دکتر سيروس ابراهيم زاده، مهرا ملکی هم آنها را تکرار کرده اند.

 

باز هم تکرار می کنم و پرسش که معنی کودتا در قاموس فرهنگ های اين جبهه ملی ها و در قاموس دانش اين آدم ها چيست؟؟  کودتا را اگر بتوانند معنی کنند می فهمند که آنچه ياوه سرائی می کنند سرتا پا دروغ است.

 

کودتا يعنی شورش و خيزش گروهی يا شخصی بر عليه نظام موجود و تغيير آن به طوری که شخص يا اشخاصی از نظام جديد در آن دخيل نباشند.  به اين شرح انگليسی توجه کنيد من در لابلای آن ترجمه واژه به واژه را آورده ام:

A coup d'état (pronounced /ku de'ta/), or simply a coup, is the sudden overthrow of a government against the volonté générale formed by the majority of the citizenry, usually done by a smaller supposedly weaker body that just replaces the top power figures. It may or may not be violent in nature. It is different from a revolution, which is staged by a larger group and radically changes the political system. The term is French for "a (sudden) blow (or strike) to a state" (literally, coup, hit, and état, state). The term coup can also be used in a casual sense to mean a gain in advantage of one nation or entity over another; e.g. an intelligence coup. By analogy, the term is also applied to corporations, etc; e.g. a boardroom coup.

يک کودتا (تلفظ می شود کو-دِ تا) يا به صورت ساده "کو" يک براندازی حکومتی است که از جانب خواست عمومی (ولونته جنرال) که از سوی اکثريت شهروندان آمده باشد صورت می گيرد، معمولا يک گروه کوچکتری که قدرت کمتری داردبدنه ای ضعيف تر دارد نيروی بزرگتری را جايگزين می شود. ممکن است خشونت آميز يا بدون خشونت باشد. با انقلاب تفاوت دارد، که توسط گروه بزرگتری که بافت اجتماعی را هم عوض می کند و سيستم سياسی را تغيير می دهد فرق دارد. اين ترم فرانسوری است و تغيير ناگهانی ويا بصورت ضربه ای بر می گردد به وازه اتا يا ايالت. ترم کو هم بهمين ترتيب در استفاده عام بر ميگردد به معنی بدست آوردن و امتياز يک ملت بر ملت ديگری مثل بدست آوردن ذکاوت. با آناليز کردن اين ترم می توان آنرا به تغيرات در يک سازمان اداری ويا در يک اتاق کنفرانس تشبيه نمود.

Since the unsuccessful coup attempts of Wolfgang Kapp in 1920, and of Adolf Hitler in 1923, the Swiss German word "Putsch" (originally coined with the Züriputsch of 1839) is often used also, even in France (such as the putsch of November 8, 1942 and the putsch of April 21, 1961, both in Algiers), while the direct German translation is Staatsstreich.

بدنبال کودتای شکست خورده ولفگانگ کاپ در سال 1920 و آدلف هيتلتر در سال 1923 و در سوئيس آلمان واژه "پوتش" (که در اصل را واژه زورپوتش در سال 1839 همراه شد) اورده می شود و حتی اين واژه در يک زمان در فرانسه (به همان صورت پوتش) در نوامبر 1942 استفاده شده است پوتش آوريل 21 1961 در الجريره در حاليکه ترجمه واقعی آلمانی آن استات شترايک است.  چون شما آلمانی زبان هستيد و در آلمان زندگی می کنيد اين قسمت را بخصوص تاکيد دارم بدقت مطالعه کنيد تا مثل همه آنانی که نت ندانسته به سرنا نوازی می روند آنهم از سر گشادش نپيوسته باشيد.

http://en.wikipedia.org/wiki/Coup_d'%C3%A9tat

 

همانطور که می بينيم کودتا به منظور واژگون کردن و تغيير نظام صورت می گيرد و يک گروه کوچک بر عليه يک حکومت انجام می دهد نه اکثريت بر عليه يک گروه کوچک.

 

آنچه مسلم است در سال 1332 چنين مورد اتفاق نيافتاد، قانون اساسی بر سر جای خود باقی بود، پادشاهی که در سر قدرت بود باز بر سر قدرت باقی مان، دولت و نظام های دولتی تغيير نکرد، و کسانی که در کشور بودند و اکثريت را تشکيل ميدادند به همراه مردم به تنگ آمده از نق های سياسی و دروغ های بی سرو ته مصدق، و ترس از اينکه اگر مصدق بر سر کار آيد کارشان بدست چپ افراطی توده بيافتد و همان قتل عامی که لنين و استالين در روسيه انجام دادند رخ بدهد مردم با همکاری نظاميان نگران عواقب سقوط به آغوش کومونيزم بر عليه کسانی که قصد کودتا و واژگون کردن حکومت را داشتند برخاستند و آنروز را روز رستاخير مردم ايران تبديل کردند؟؟

 

اگر کسی اين مطلب ساده را درک کند ديگر ياوه ای در مورد کودتای 28 مرداد نمی گويد زيرا کودتا روز 25 امرداد در حال شکل گيری بود که به دست مردم هوشيار ايران ضد آن در 28 امرداد به اجرا در آمد آنچه را که غرب پيش بينی کرده بود در 25 امرداد خاتمه يافت و حتی به اساس اسنادی که در دست است آدم های کرميت روزولت خيالاتی و خود بزرگ بين به بغداد برگشته بودند و کسی در ايران نبود که بتواند 28 امرداد را به اين افراد نسبت دهد.

برای آگاهی بيشتر اين تار نما ها را بخوانيد:

 

28 Amordad - Zedde Kudeta (1953)
28 Amordad- Coup D'etat or National Uprising?
Node of 28 Mordad
28 Mordad & Mossadegh
28 Mordad - a Historic Day
28 Mordad; "It has never been a coup"
28 Mordad-Coup d'etat or Anti-Coup d'etat??
28 Mordad-an auspicious day or a sad day?
Roosevelt lies about 28 Mordad
28 Amordad- Cheh Kasi Kudeta Kard
28 Amordad- Tahghigh Tarikhi

 

ح-ک

----------------------------------------------------------

هفت سین رژیم

 

-----------------------------------------------------------------------------------

با سپاس از: debsh

Former Shin Beit chief Avi Dichter defends ex-chief of staf

 Moshe Yaalon’s statement on Israel’s ability to knock out the Iranian nuclear threat for a decade

March 11, 2006, 11:50 PM (GMT+02:00)

At a lecture Saturday, March 11, Dichter, a senior candidate on the ruling Kadima’s Knesset list, asserted the general’s opinion was professional not political. “Despite Iran’s threat to drop a nuclear bomb on Israel,” said the former intelligence chief, Israel is a safer place to live and visit than Iran.”

DEBKAfile adds: Dichter’s approval of General Yaalon’s proactive view on the Iranian nuclear question exposes once again the broad differences on security matters in Kadima. Party leader, acting prime minister Ehud Olmert, has stated his preference for reliance on international efforts to halt Iran’s progress towards a nuclear bomb.

Addressing the Hudson Institute in Washington Thursday, Gen. Yaalon said dozens of targets spread across Iran could be struck by means other than an air force attack.

Because they are stationary, they can be hit with greater accuracy than Israeli air force attacks on terrorist operatives, who are usually traveling in vehicles.

This was the first explicit reply to Iranian president Mahmoud Ahamdinejad’s repeated threats to wipe Israel off the map and its nuclear delegate’s warning to inflict “pain and harm” on the United States.

Chief of staff until nine months ago, Yaalon said it would be preferable for other nations to do the job, “but you can’t rule out Israel.”

This was a reminder to voters facing a general election March 28 how the late Likud prime minister, Menahem Begin, ventured to order a successful Israeli air force strike against Saddam Hussein’s nuclear reactor in 1981, defying the world community for the sake of national security.

Yaalon expected a sharp Iranian counter-attack to an Israeli knockout blow to its nuclear installations. They might shoot missiles and activate the Lebanese Hizballah which has deployed 12,000 rockets supplied by Tehran which are capable of striking 80 kilometers inside Israel. However, the Arrow anti-missile system is fully deployed, Yaalon revealed, and capable of intercepting the missiles in Iran’s arsenal.

He predicted the Iranians could have enough know-how for building a nuclear device within the next six to 18 months and produce one within three to six years. 

 

 

با سپاس از debsh

 

What Really Happened to the Shah of Iran

 

By Ernst Schroeder <mailto:eschrod60@hotmail.com>

 

http://www.payvand.com/news/06/mar/1090.html

 

 

My name is Ernst Schroeder, and since I have some Iranian friends from

school and review your online magazine occasionally, I thought I'd pass on

the following three page quote from a book I read a few months ago entitled,

" <http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/074532309X/netnative> A Century Of

War : Anglo-American Oil Politics and the New World Order", which was

written by William Engdahl, a German historianm .  This is a book about how

oil and politics have been intertwined for the past 100 years.

 

I submit the below passage for direct publishing on your website, as I think

the quote will prove to be significant for anyone of Persian descent.

 

 

order from amazon

<http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/074532309X/netnative>

 

"In November 1978, President Carter named the Bilderberg group's George

Ball, another member of the Trilateral Commission, to head a special White

House Iran task force under the National Security Council's Brzezinski.

Ball recommended that Washington drop support for the Shah of Iran and

support the fundamentalistic Islamic opposition of Ayatollah Khomeini.

Robert Bowie from the CIA was one of the lead 'case officers' in the new

CIA-led coup against the man their covert actions had placed into power 25

years earlier.

 

Their scheme was based on a detailed study of the phenomenon of Islamic

fundamentalism, as presented by British Islamic expert, Dr. Bernard Lewis,

then on assignment at Princeton University in the United States.  Lewis's

scheme, which was unveiled at the May 1979 Bilderberg meeting in Austria,

endorsed the radical Muslim Brotherhood movement behind Khomeini, in order

to promote balkanization of the entire Muslim Near East along tribal and

religious lines.  Lewis argued that the West should encourage autonomous

groups such as the Kurds, Armenians, Lebanese Maronites, Ethiopian Copts,

Azerbaijani Turks, and so forth.  The chaos would spread in what he termed

an 'Arc of Crisis,' which would spill over into Muslim regions of the Soviet

Union.

 

The coup against the Shah, like that against Mossadegh in 1953, was run by

British and American intelligence, with the bombastic American, Brzezinski,

taking public 'credit' for getting rid of the 'corrupt' Shah, while the

British characteristically remained safely in the background.

 

During 1978, negotiations were under way between the Shah's government and

British Petroleum for renewal of the 25-year old extraction agreement.  By

October 1978, the talks had collapsed over a British 'offer' which demanded

exclusive rights to Iran's future oil output, while refusing to guarantee

purchase of the oil.  With their dependence on British-controlled export

apparently at an end, Iran appeared on the verge of independence in its oil

sales policy for the first time since 1953, with eager prospective buyers in

Germany, France, Japan and elsewhere.  In its lead editorial that September,

Iran's Kayhan International stated:

 

In retrospect, the 25-year partnership with the [British Petroleum]

consortium and the 50-year relationship with British Petroleum which

preceded it, have not been satisfactory ones for Iran ? Looking to the

future, NIOC [National Iranian Oil Company] should plan to handle all

operations by itself.

 

London was blackmailing and putting enormous economic pressure on the Shah's

regime by refusing to buy Iranian oil production, taking only 3 million or

so barrels daily of an agreed minimum of 5 million barrels per day.  This

imposed dramatic revenue pressures on Iran, which provided the context in

which religious discontent against the Shah could be fanned by trained

agitators deployed by British and U.S. intelligence.  In addition, strikes

among oil workers at this critical juncture crippled Iranian oil production.

 

As Iran's domestic economic troubles grew, American 'security' advisers to

the Shah's Savak secret police implemented a policy of ever more brutal

repression, in a manner calculated to maximize popular antipathy to the

Shah.  At the same time, the Carter administration cynically began

protesting abuses of 'human rights' under the Shah.

 

British Petroleum reportedly began to organize capital flight out of Iran,

through its strong influence in Iran's financial and banking community.  The

British Broadcasting Corporation's Persian-language broadcasts, with dozens

of Persian-speaking BBC 'correspondents' sent into even the smallest

village, drummed up hysteria against the Shah.  The BBC gave Ayatollah

Khomeini a full propaganda platform inside Iran during this time.  The

British government-owned broadcasting organization refused to give the

Shah's government an equal chance to reply.  Repeated personal appeals from

the Shah to the BBC yielded no result.  Anglo-American intelligence was

committed to toppling the Shah.  The Shah fled in January, and by February

1979, Khomeini had been flown into Tehran to proclaim the establishment of

his repressive theocratic state to replace the Shah's government.

 

Reflecting on his downfall months later, shortly before his death, the Shah

noted from exile,

 

I did not know it then ? perhaps I did not want to know ? but it is clear to

me now that the Americans wanted me out.  Clearly this is what the human

rights advocates in the State Department wanted ? What was I to make of the

Administration's sudden decision to call former Under Secretary of State

George Ball to the White House as an adviser on Iran? ? Ball was among those

Americans who wanted to abandon me and ultimately my country.[1][1][1]

 

With the fall of the Shah and the coming to power of the fanatical Khomeini

adherents in Iran, chaos was unleashed.  By May 1979, the new Khomeini

regime had singled out the country's nuclear power development plans and

announced cancellation of the entire program for French and German nuclear

reactor construction.

 

Iran's oil exports to the world were suddenly cut off, some 3 million

barrels per day.  Curiously, Saudi Arabian production in the critical days

of January 1979 was also cut by some 2 million barrels per day.  To add to

the pressures on world oil supply, British Petroleum declared force majeure

and cancelled major contracts for oil supply.  Prices on the Rotterdam spot

market, heavily influenced by BP and Royal Cutch Shell as the largest oil

traders, soared in early 1979 as a result.  The second oil shock of the

1970s was fully under way.

 

Indications are that the actual planners of the Iranian Khomeini coup in

London and within the senior ranks of the U.S. liberal establishment decided

to keep President Carter largely ignorant of the policy and its ultimate

objectives.  The ensuing energy crisis in the United States was a major

factor in bringing about Carter's defeat a year later.

 

There was never a real shortage in the world supply of petroleum.  Existing

Saudi and Kuwaiti production capacities could at any time have met the 5-6

million barrels per day temporary shortfall, as a U.S. congressional

investigation by the General Accounting Office months later confirmed.

 

Unusually low reserve stocks of oil held by the Seven Sisters oil

multinationals contributed to creating a devastating world oil price shock,

with prices for crude oil soaring from a level of some $14 per barrel in

1978 towards the astronomical heights of $40 per barrel for some grades of

crude on the spot market.  Long gasoline lines across America contributed to

a general sense of panic, and Carter energy secretary and former CIA

director, James R. Schlesinger, did not help calm matters when he told

Congress and the media in February 1979 that the Iranian oil shortfall was

'prospectively more serious' than the 1973 Arab oil embargo.[2][2][2]

 

The Carter administration's Trilateral Commission foreign policy further

ensured that any European effort from Germany and France to develop more

cooperative trade, economic and diplomatic relations with their Soviet

neighbor, under the umbrella of døƒnte and various Soviet-west European

energy agreements, was also thrown into disarray.

 

Carter's security adviser, Zbigniew Brzezinski, and secretary of state,

Cyrus Vance, implemented their 'Arc of Crisis' policy, spreading the

instability of the Iranian revolution throughout the perimeter around the

Soviet Union.  Throughout the Islamic perimeter from Pakistan to Iran, U.S.

initiatives created instability or worse."

 

 --------------------------------------------------------------------------------

با سپاس از ایرانیار شاهین مردانی

Hokoomate Shoome Khomeiny,baray Zanane Irani
che Karde aast?
 

-------------------------------------------------------------------------------

با سپاس از debsh

 

بوش: دموكراسي در خاورميانه مستلزم برقراري دموكراسي در ايران است

بوش: دموكراسي در خاورميانه مستلزم برقراري دموكراسي در ايران است

بوش گفت: آمريكا با حمايت از تغيير دموكراتيك در ايران، به فرارسيدن روزي كه مردم ايران بتوانند در باره آينده خود تصميم بگيرند و آزادانه رهبران خود را انتخاب كنند، سرعت مي بخشد. آمريكا چشم انتظار روزي است که نزدیکترین دوست آن، ایران آزاد و دموکراتیک باشد.

جرج بوش، رئيس جمهور آمريكا در سخنراني در يك كنوانسيون در جمع سربازان بازنشسته آمريكايي در واشينگتن كه به طور مستقيم از تلويزيون فاكس نيوز پخش ميشد، رژيم ايران را به خاطر تلاشهايش براي كسب سلاحهاي هستهيي، حمايت از تروريسم و سركوب مردم به طور شديداللحني مورد حمله قرار داد و از مبارزات آزاديخواهانة مردم ايران عليه ظلم و استبداد آخوندي حمايت كرد.
رئيس جمهور آمريكا گفت: جامعه بين المللي اكنون با يك صداي مشترك با رژيم افراطي در تهران سخن مي گويد. ايران كشوري است كه از سوي گروه كوچكي از ملاها به گروگان گرفته شده است، آخوندهايي كه مردم آنجا را منزوي و سركوب كرده و اوليه ترين آزادي ها و حقوق بشر را از آنها دريغ نموده اند. رژيم ايران حامي تروريسم است و به طور فعال در تلاش براي گسترش نفوذ خود در منطقه مي باشد. رژيم ايران از نابودي متحد ما اسرائيل حمايت مي كند. رژيم ايران با جاه طلبي هاي خود براي سلاح هسته اي دنيا را به مبارزه طلبيده است.
جرج بوش در ادامة سخنان خود گفت: «آمريكا به متحد كردن جهان براي رويارويي با اين تهديد ادامه مي دهد. رفتار مهاجم رژيم ايران و ادامة تلاشش براي كسب سلاحهاي هسته اي انزواي بين المللي آنرا افزايش داده است. اكنون پرونده رژيم ايران در شوراي امنيت مطرح مي شود. دنياي آزاد پيام روشني به رژيم ملاهاي تهران مي فرستد. ما به اين رژيم اجازه نخواهيم داد سلاح اتمي داشته باشد. كشورهاي آزاد جهان نگران هستند چرا كه رژيم ايران شفافيت ندارد. يك جامعه غيرشفاف كه اصلي ترين حامي تروريسم است نمي تواند اجازه يابد كه خطرناك ترين سلاح جهان را در اختيار داشته باشد.
رئيس جمهور آمريكا افزود: بنابراين در حاليكه مانع جاه طلبي هاي هسته اي رژيم ايران مي شويم، از خواست مردم ايران براي آزاد بودن حمايت مي كنيم. تا يك جامعه آزاد، دموكراتيك و شفاف بسازند. از مردم ايران حمايت ميكنيم تا آزادي خود را به دست آورند.
ما با حمايت از يك تغيير دموكراتيك در ايران فرا رسيدن روزي را كه مردم ايران بتوانند سرنوشت خود را تعيين كرده و آزادانه رهبران خود را انتخاب كنند، تسريع خواهيم كرد.
بوش گفت: مردم ايران گروگان يك گروه انگشت شمار از ملايان هستند كه اين كشورشان را به انزوا كشانده و مردم ايران را سركوب مي كند و آزاديهاي اساسي و حقوق بشر را از آنها دريغ مي نمايد.
بوش افزود: رژيم ايران از تروريستها حمايت مي كند و براي گسترش نفوذ خود در منطقه تلاش مي كند.
وي گفت يك حكومت غيرشفاف كه نخستين حامي تروريسم در جهان است، نمي تواند اجازه يابد كه خطرناكترين سلاح را به جامعه جهاني تحميل كند. بنابراين، همچنانكه ما با جاه طلبيهاي رژيم ايران در زمينه تسليحات اتمي مقابله مي كنيم، از آرزوهاي مردم ايران براي رسيدن به آزادي و ساختن يك جامعه دموكراتيك و شفاف، حمايت مي كنيم.
بوش گفت: حمايت آمريكا از نيروهاي طرفدار دموكراسي در ايران، بخشي از تلاش وسيعتر آمريكا براي برقراري دموكراسي در خاورميانه است. دموكراسي در خاورمیانه مستلزم دموكراسي در ایران است
بوش گفت: آمريكا با حمايت از تغيير دموكراتيك در ايران، به فرارسيدن روزي كه مردم ايران بتوانند در باره آينده خود تصميم بگيرند و آزادانه رهبران خود را انتخاب كنند، سرعت مي بخشد. آمريكا چشم انتظار روزي است که نزدیکترین دوست آن، ایران آزاد و دموکراتیک باشد.
وی گفت جمهوری اسلامی با بلندپروازی های هسته ای خود جهان را به مبارزه می طلبد.

 

--------------------        ----------------------

این مرداویج است که گزارش میدهد

       نام تو           نام تو             نام تو      

 

                                  خداناشناس          


Home | گزارش ها تاماه مارس2010 | گزارش ها و مطالب تا June/01/2007 | سخنی با ایرانیاران | روز عزای ملی 22 بهمن | قبل و بعد از نادانی | مطالب رسیده | رضا رنجرام | از این سوی و آن سوی | پادشاه | دکتر کورش آریامنش | دکتر اسفندیار غیاثی | دکتر فریدون فزخزاد | استاد شفا | علی اکبر سعیدی سیرجانی | سایه سعیدی سیرجانی | بهروز صور اسرافیل | شیرین نشاط | دکتر رامین اعتبار | رضا پردیسان | سازمان خشم | مانی ترک زاده | آریامهر 2 | بردیا فروهر | نزهت یحیی زاده | شاهین مردانی | partners in crime | شورش 57 | حماسه هیجده تیرماه | جانباختگان 1 | جانباختگان 2 | جانباختگان 3 | جانباختگان 4 | سرافرازان زنده نام | سرافرازان | جنایتکاران و خیانتکاران | فاجعه سینما رکس | عکس مصدق | سنگسار زن آزاده ایران | والدهایم در ایران | جنایت و مکافات | مشروطیت | تقویم تاریخ | آرشیو صدا و تصویر | میان پرده ها | سروده ها | سروده های آریا از کانادا | تماس با ما | Links/پیوندها | تماس جهانی